Mesafeli Satış Sözleşmesi


MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ


MADDE 1- TARAFLAR

1.1- SATICI

Ünvanı :  Hasan Hüseyin SÜMER GUNCELDERS YAYINLARI

Adresi :  Kemalpaşa mh. Özsaraç Sok. No: 41


İnegöl/BURSA

Telefon :   08502550016

Faks :   

Email: [email protected]


Alıcı Bilgileri

Ad Soyad / Ünvan:

TC Kimlik Numarası:

Adres:

Telefon:

E-posta:

 


MADDE 2- KONU


İşbu mesafeli satış sözleşmesinin konusu, ALICI`nın SATICI`ya ait https://gunceldersyayinlari.com/ alan adlı internet sitesinden elektronik ortamda siparişini verdiği aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürün veya ürünlerin satışı ve teslimatı ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirtilmesidir.


 


MADDE 3- SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN


3.1- Ürün(ler)in Cinsi, Türü, Miktarı, Marka/Modeli, Rengi, Satış Bedeli satış faturasında belirtildiği gibidir.


Teslimat, kargo firması aracılığı ile SATICI tarafından belirtilen adrese yapılacaktır, eğer adres seçilen kargo firmasının teslimat alanı dışındaysa şubeden teslim alınması gerekmektedir.


3.2- Kredi kartı, havale ve EFT yöntemiyle verilen siparişlerde PTT Kargo, Yurtiçi Kargo, MNG Kargo ve Aras Kargo 0.1 TL ile 50 TL arası 18 TLdir. 100 TL üzeri alışverişlerde ise kargo ücretsizdir. Ücretli ya da ücretsiz kargo ile gönderimlerde ALICI kargoyu herhangi bir sebeple teslim almaz ve SATICI`ya geri gelir ise ürünler tekrar ALICI`ya kargo ücreti kendisi tarafından karşılanmak koşuluyla gönderilir. Teslim edilmeyen ve SATICI`ya iade gelen kargo ile ilgili ALICI`ya ulaşılamaz ise giden ve geri dönen kargo bedeli ALICI`ya fatura edilir, kalan miktar ödeme şekline göre ALICI`nın hesabına iade edilir.


3.3- GuncelDersyayinlari.com’dan kredi kartı (Visa, MasterCard), banka havalesi yöntemleriyle alışveriş yapılabilir. 10 gün içinde havalesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından sipariş tutarı kadar para blokesinin yapıldığı ya da havalenin hesaplarımıza ulaştığını belirlediğimiz andır. Ödemeli gönderi gibi belirtilmeyen ödeme yöntemleri kabul edilmez.


3.4- SATICI tarafından satışı gerçekleştirilen tüm ürünler için listeler her gün güncellense de sipariş verilen bazı ürünler teminci kuruluşların stoklarında tükenmiş olabilir. Böyle durumlarda ALICI`nın siparişinde yer alan ürünlerden temin edilenler parçalı olarak SATICI tarafından kargoya verilebilir. Parçalı gönderimlerde ALICI hiçbir şekilde ilave kargo ücreti ödemeyecektir. Temin edilemeyen ürünler bedeli karşılığı olan tutar kredi kartına ya da banka hesabına 14 (on dört) iş günü içerisinde iade edilir. Bankalar tarafından uygulanan havale masrafları ile GuncelDersYayinlari.com’ bir ilgisi yoktur. O yüzden havale ödemelerinizi bankaların internet şubeleri ve ATM’ler üzerinden yapmanızı öneririz.


`Mesafeli Sözleşmeler Hakkında Yönetmeliğin 9.maddesinin son fıkrası gereğince SATICI sipariş konusu mal veya hizmetin yerine getirilmesinin imkansızlaştığını ileri sürerek (tedarikçi Firmadan ürünün hiçbir şekilde tedarik edilememesi durumu), sözleşme konusu yükümlülüklerini yerine getiremiyorsa, bu durumu sözleşmeden doğan ifa yükümlülüğünün süresi dolmadan ALICI`ya bildirmeyi taahhüt eder. Bu durumda, SATICI sözleşmeyi derhal fesih etme hakkına haiz olup, müşterinin sipariş verdiği ürünün bedelini ve varsa borç altına sokan tüm belgeleri geri iade edeceğini taahhüt eder.


3.5- SATICI tarafından ALICI’nın siparişine ilişkin kargoya teslim edilen ürün(leri) ALICI teslim almakla yükümlüdür. SATICI kargosuna ilişkin bilgileri ALICI ile paylaşmakla yükümlüdür. ALICI’ya kargosuna ilişkin iletilen bilgilere istinaden herhangi bir sebep göstermeksizin kargoyu teslim almaması halinde kargo 3 gün kargo şubesinde bekletilmektedir. Şubeden de belirtilen süre içerisinde teslim alınmaması halinde kargo SATICI’ya iade dönmektedir. Bu süreç içerisinde kargonun teslim alınmaması için ALICI tarafından geçerli herhangi bir sebep gösterilmemesi halinde (Tabii afet, savaş, terör, ayaklanma, mevzuat hükümleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde önemli mahiyette arıza...) ALICI’dan iade kargo gönderim ve geri gönderim ücreti tahsil edilecektir.


3.6- SATICI’dan kaynaklanmayan sebeplerle talep edilen değişim, iade durumlarında ALICI değişim, iade için gönderilen ürün(lerin) kargo ücretini ödemekle yükümlüdür.


MADDE 4- GENEL HÜKÜMLER


4.1- ALICI, SATICI`ya ait https://www.gunceldersyayinlari.com/ alan adlı internet sitesinde satışa arz edilen sözleşme konusu ürünün(lerin) https:// www.gunceldersyayinlari.com / alan adlı internet sitesinde belirtilen temel nitelikleri, satış fiyatı, fiyatların geçerlilik süresi ve ödeme şekli ile teslimata ilişkin ön bilgileri ve diğer bilgileri okuyup doğru ve eksiksiz şekilde bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda satın almaya ilişkin gerekli teyidi verdiğini kabul ve beyan eder.

4.2- Sözleşme konusu ürün/ürünler, yasa ve yönetmeliklerle belirlenen siparişin SATICI’ya ulaşmasını takip eden, yasal 30 günlük süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için ALICI`nın yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak işbu 30 (otuz) günlük süre içinde ALICI veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim edilir. E-kitap satışlarında ürün(ler) yasa ve yönetmeliklerle belirlenen siparişin SATICI’ya ulaşmasını takip eden yasal 30 günlük süreyi aşmamak koşulu ile işbu 30 günlük süre içinde ALICI tarafından bildirilen e-mail adresine aktivasyon kodu gönderilerek teslim edilir. E-kitap satışlarında kitaplar ömür boyu lisans şeklinde değil, 1 yıl lisans şekilnde verilmektedir, 1 yılın bitiminde e-kitap otomatik olarak ALICI`nın erişimine kapatılmaktadır.

4.3- Mesafeli satış sözleşmesine konu ürün(ler), ALICI`dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden SATICI sorumlu tutulamaz.

4.4- SATICI, mesafeli satış sözleşmesine konu ürünün(lerin) sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile ilgili ve ürünün(lerin) teslim edilmesi anına kadar tüm sorumluluk SATICI’ya aittir. ALICI, ürünü(leri) teslim aldığı anda kontrol etmekle ve üründe(lerde) kargodan kaynaklanan bir sorun gördüğünde, ürünü(leri) kabul etmemekle ve kargo firması yetkilisine tutanak tutturmakla sorumludur.

4.5- Mesafeli satış sözleşmesine konu ürünün(lerin) teslimatı için işbu mesafeli satış sözleşmesinin elektronik ortamda teyit edilmiş olması ve ürün(lerin) bedelinin ALICI`nın tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

4.6- Mesafeli satış sözleşmesine konu ürüne(lere) ilişkin ödemenin ALICI tarafından kredi kartı ile yapılması durumunda, ALICI ile kredi kartı sahibinin ya da ürünün teslim edileceği kişinin farklı olmasından kaynaklanabilecek olan, kredi kartının yetkisiz kişilerce haksız ve hukuka aykırı olarak kullanılması da dahil olmak üzere türlü hukuki risk, ALICI’ya aittir. ALICI, bahsi geçen durumlarda herhangi bir şekilde zarara uğraması halinde SATICI’dan hiçbir talepte bulunmayacağını kabul ve taahhüt eder. Ürünün tesliminden sonra ALICI`ya ait kredi kartının ALICI`nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini SATICI`ya ödememesi halinde, ALICI`nın kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla ürünün 3 gün içinde SATICI`ya gönderilmesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri ALICI`ya aittir.

4.7- ALICI tarafından, mesafeli satış sözleşmesine konu ürüne(lere) ilişkin ödemenin herhangi bir Bankaya ait ATM cihazından ya da şubesinden hesaba yatırma şeklinde yapılması durumunda, ürün bedelinin işbu sözleşmede belirtilen şartlar çerçevesinde ALICI’ya iade edilmesinin gerektiği hallerde kullanılmak üzere kendisine ait bir banka hesabına ait IBAN numarasını doğru ve eksiksiz bir şekilde SATICI’nın [email protected] mail adresine göndermeyi ve SATICI tarafından IBAN numarasına iade yapılmasına muvafakat ettiğini kabul ve taahhüt eder.

4.8- SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar ve/veya teknik sebepler vs. nedenler ile mesafeli satış sözleşmesine konu ürünü(leri) süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI`ya 7 (yedi) iş günü içinde bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparişin iptal edilmesini, mesafeli satış sözleşmesine konu ürünün(lerin) varsa emsali ile değiştirilmesini, ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. ALICI`nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 14 (on dört) iş günü içinde kendisine nakten ve defaten ödenir.

4.9- ALICI talep ve şikâyetlerini yukarıdaki SATICI adres, telefon, faks ve e-posta adreslerine iletebilir ve garanti belgesi ile satılan ürünlerden olan veya olmayan ürünlerin arızalı veya bozuk olanlar, garanti şartları içinde gerekli onarımın yapılması için de SATICI`ya ait adrese kargo bedeli ödemeksizin gönderimde bulunabilir.

4.10- ALICI, Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında ikamet etmekte/bulunmakta ve/veya ürünün teslim edileceği adres Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında bulunmakta ise, ikamet ettiği/bulunduğu ve/veya ürünün teslim edileceği ülkenin söz konusu ürünün alımı nedeniyle yasa, yönetmelik ve ilgili yasal düzenlemeleri uyarınca tahakkuk ettireceği gümrük vergisi, harç ve sair her türlü mali yükümlülüğün kendisine ait olacağını, ürünün teslim edilebilmesi için talep olunacak tüm ödemeleri derhal ve aynen yerine getireceğini şimdiden kabul, beyan ve taahhüt eder. Ayrıca ALICI’nın adresi SATICI’nın anlaşmalı olduğu kargo firmasının dağıtım alanının dışında kalmakta ise, ALICI dilerse ürünün teslim edilebilmesi için talep olunacak tüm masraf ve bedelleri ödemeyi veya SATICI’nın anlaşmalı olduğu kargo firmasının ilgili şubesinden satışa konu olan ürün/ürünleri iş bu mesafeli satış sözleşmesinde yer alan alıcı/alıcılar tarafından bizzat teslim alınacağını şimdiden kabul, beyan ve taahhüt eder. İşbu durum hakkında ALICI, SATICI’nın anlaşmalı olduğu kargo firması tarafından öncesinde bilgilendirilecek olup, ALICI dilerse sözleşmeden dönebilir.

4.11- ALICI, e-kitap dahil satın aldığı ürün/ürünleri kullanabileceği elektronik ortam, araç, program, yazılım ve ekipmanların kendisi tarafından sağlanacağını ve kendi kusuru olsun veya olmasın oluşabilecek teknik eksiklik ve arızalardan SATICI’nın sorumlu olmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.12- ALICI tarafından satın alınan ürün/ürünlerin tamamı, bir kısmı ve/veya üründen elde edilen herhangi bir bilgi, yazılım veya hizmet değiştirilemez, kopyalanamaz, dağıtılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz, türev niteliğinde çalışmalara konu edilemez, aktarılamaz veya satılamaz. ALICI işbu sözleşme ile satın aldığı ürünü yasa dışı amaçlar için ve/veya bu yasaklanan şekillerde kullanmayacağını kabul ve taahhüt eder. Aksi halde doğabilecek tüm hukuki ve cezai sorumluluk ALICI’ya ait olmakla beraber üçüncü kişiler veya yetkili merciler tarafından SATICI’ya karşı ileri sürülebilecek tüm iddia ve taleplere karşı, SATICI’nın söz konusu izinsiz kullanımdan kaynaklanan her türlü tazminat ve sair talep hakkı saklıdır.

4.13- ALICI ve SATICI işbu mesafeli satış sözleşmesinin başında bahsedilen yazışma adreslerinin geçerli tebligat adresi olduğunu ve bu adrese yöneltilecek tüm tebligatların geçerli addolunacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.14- SATICI tüm siparişleri, yasaların gerektirdiği şekilde irsaliyeli fatura eşliğinde teslim edecektir. Yapılan alışverişlerdeki tüm fiyatlar TL olarak ifade edilmiştir. KDV oranları kitaplarda %0, diğer ürünlerde %18’dir.

4.15- Sözleşmenin imzalandığı tarihte var olmayan ve öngörülmeyen, tarafların kontrolleri dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla taraflardan birinin ya da her ikisinin de sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen ya da tamamen yerine getirmelerini ya da bunları zamanında yerine getirmelerini imkansızlaştıran haller, mücbir sebep (tabii afet, savaş, terör, ayaklanma, mevzuat hükümleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde önemli mahiyette arıza...) olarak kabul edilecektir. Mücbir sebep şahsında gerçekleşen taraf, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak bildirecektir. Mücbir sebebin devamı esnasında tarafların edimlerini yerine getirememelerinden dolayı herhangi bir sorumlulukları doğmayacaktır. İşbu mücbir sebep hali 14 (on dört) iş günü süreyle devam ederse, taraflardan her birinin, tek taraflı olarak fesih hakkı doğacaktır.


MADDE 5- CAYMA HAKKI


ALICI, işbu mesafeli satış sözleşmesinin 6. Maddesinde belirtilen istisnalar hariç olmak üzere mesafeli satış sözleşmesine konu ürünün(lerin) kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden veya sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 14 (on dört) iş günü içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. İşbu 14 (on dört) iş günü süre, malın teslimine ilişkin sözleşmelerde, tüketicinin malı teslim aldığı günden itibaren, diğer sözleşmelerde ise sözleşmenin akdedildiği günden itibaren işlemeye başlar. Cayma hakkının kullanılması için bu süre içinde ürünü(leri) işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanmış olmak kaydıyla SATICI`ya aşağıda detayları belirtilen iletişim bilgileri vasıtasıyla ALICI yazılı olarak bildirimde bulunmak zorundadır. Bu bildirimin SATICI’ya ulaşmasını takiben SATICI bildirimin kendisine ulaştığına ilişkin teyit bilgisini ALICI ile paylaşacak ve bildirimin ulaşma tarihini takiben de 14 (on dört) iş günü içinde SATICI cayma hakkına konu ürünün(lerin) bedelini ödeme şekline uygun bir şekilde ALICI’ya iade edecektir.


Cayma Hakkına Dair Bildirimin yapılacağı İletişim Bilgileri:


Adresi : Kemalpaşa mh. Özsaraç sk. No:41 İnegöl/BURSA

Telefon:  0850 255 00 16

Email: [email protected]


MADDE 6- CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER


a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.

c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.

g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.

ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler.

h) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.


MADDE 7- GENEL HÜKÜMLER


18 yaşından küçük kişiler ile ayırt etme gücünden yoksun veya kısıtlı erginler SATICI`dan alış-veriş yapamaz.


MADDE-8 ELEKTRONİK İLETİ


GuncelDersyayinlari.com adresinden üyelik gerçekleştirirken kullanıcı gunceldersyayinlari.com ile ilgili elektronik e-posta, kısa mesaj hizmeti gibi elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen içerikleri her türlü ticari elektronik ileti ile yapılacak tüm tanıtım, kampanya ve bilgilendirme mesajı gönderimini almayı üyelik formunun sonunda yer alan "GuncelDersyayinlari `daki haberlerden ve en son gelişmelerden haberdar olmak istiyorum.(sms veya eposta) " seçeneğini işaretleyerek kabul etmiş sayılır. İşaretleme yapmaz ise üyeye herhangi bir elektronik ileti, sms gönderilmez.


Üye, vermiş olduğu elektronik ileti onayından vazgeçmek isterse gelen e-postada yer alan "Bülten almak istemiyorsanız tıklayın" seçeneğinden, gelen smsde ise belirtilen ret mesajı ile üyeliğinden çıkabilir.


MADDE 9- YETKİLİ MAHKEME


İşbu mesafeli satış sözleşmesinin uygulanmasından doğacak uyuşmazlıklarda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca her yıl Aralık ayında ilan edilen parasal sınırlar dahilinde ALICI’nın mal veya hizmeti satın aldığı veya ikametgahının bulunduğu yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti veya Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.


İşbu mesafeli satış sözleşmesi elektronik ortamda taraflarca okunup, kabul edilip, teyit edilmiştir. İşbu mesafeli satış sözleşmesinde düzenlenmemiş hususlarda 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat hükümleri uygulanır.


SATICI


Hasan Hüseyin SÜMER - GuncelDers Yayınları


ALICI, https://www.gunceldersyayinlari.com internet sitesinde, sözleşme konusunu oluşturan tüm ürünlerin esaslı nitelikleri, özellikleri, KDV dahil satış fiyatı, ödeme ve teslimat şekli ile tedarik ve teslim sürelerine ilişkin esaslı bilgileri okuyup ürünler hakkında tüm bilgilere sahip olduğunu ve bu bilgiler doğrultusunda elektronik ortamda satın almaya ilişkin onayı verdiğini kabul ve beyan eder. https://gunceldersyayinlari.com dan alışveriş yapan kişi yukarıdaki tüm maddeleri elektronik ortamda okuyup, kabul edilip, teyit etmiş sayılır. Bu sözleşmede düzenlenmemiş hususlarda 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri uygulanır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR